jak tworzyć i nakładać tekstury na zdjęcia

Jak tworzyć i nakładać tekstury na zdjęcia

Nakładanie tekstur na zdjęcia to metoda stosowana do tworzenia klimatycznych malarskich fotografii. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak stworzyć własną teksturę oraz jak dodać teksturę do zdjęcia w programie Photoshop, by otrzymać spektakularny lecz naturalny efekt.

Czasem drobna zmiana potrafi sprawić, że zwykłe zdjęcie staje się małym dziełem sztuki. Jeśli znudziły Ci się własne zdjęcia, możesz w bardzo prosty sposób nadać im artystyczny wygląd. Wystarczy nałożyć na zdjęcie odpowiednio dobraną teksturę, by fotografia zyskała nowy malarski charakter. Spójrz tylko na przykładowy efekt, jaki możesz osiągnąć nakładając teksturę na zdjęcie portretowe:

jak tworzyć i nakładać tekstury do zdjęć w programie photoshop

Możesz zastosować ten zabieg nie tylko do portretów, równie dobrze dodawanie tekstur do zdjęć sprawdza się w przypadku krajobrazów czy martwej natury. Ważne jest, by zdjęcie wyjściowe nie było przeładowane szczegółami. Najlepiej sprawdzają się tu proste zdjęcia z dużymi obszarami o jednolitym kolorze.

Jak nakładać tekstury na zdjęcia

Jak dodać teksturę do zdjęcia? Potrzebujesz do tego programu graficznego, który umożliwia pracę na warstwach. Najczęściej dodawanie tekstur wykonuje się w programie Photoshop, ale jeśli nie posiadasz Photoshopa, możesz dokonać tego na przykład w bezpłatnym Gimpie.

Nakładanie tekstury w programie Photoshop nie jest trudne, ale należy robić to umiejętnie, dostosowując narzędzia w zależności od efektów, które chcesz osiągnąć. Photoshop posiada wiele różnych trybów mieszania warstw. Jeżeli nie wiesz, jak tworzyć oraz jak krok po kroku nakładać tekstury w Photoshopie, sprawdź ebook Aleksandry Seget „Tworzenie tekstur i ich użycie w fotografii artystycznej”. To 50 stron porad z których dowiesz się, jak krok po kroku nakładać tekstury w programie Photoshop, by tworzyć zdjęcia artystyczne w Twoim niepowtarzalnym stylu. Nauczysz się, jak za pomocą tekstur w stylu vintage, black screen, krople deszczu, stare płótno, stary obraz osiągnąć na zdjęciach różnorodne efekty artystyczne.

Skąd brać tekstury do zdjęć

Jest wiele witryn internetowych, które oferują darmowe tekstury do pobrania. Istnieją również strony z płatnymi teksturami. Płatne tekstury do zdjęć są zazwyczaj dużo lepszej jakości niż tekstury oferowane za darmo, stąd czasem warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Zwłaszcza, że ich koszt nie jest wysoki. Zobacz nasze tekstury do zdjęć: o fakturze starego papieru, betonu architektonicznego czy kolorowe tekstury.

W wielu przypadkach najlepiej jest jednak stworzyć teksturę samodzielnie. Po pierwsze, oszczędzasz czas – nie musisz już godzinami przeglądać internetu w poszukiwaniu pasującej tekstury. Po drugie, to naprawdę nic trudnego, a efekty mogą być naprawdę imponujące. Po trzecie, własne tekstury możesz także sprzedawać w internecie i mieć z tego dodatkowy dochód na wiele lat!

Pomysłów na własne tekstury możesz szukać dosłownie wszędzie: w domu, ogrodzie, na ulicy. Pozornie nieciekawe widoki jak odrapana ściana, przerdzewiałe ogrodzenie, słoje drewna, cementowe płytki mogą okazać się bardzo interesującymi nakładkami na zdjęcia. Im bardziej zróżnicowany materiał na teksturę, tym lepsze efekty możesz osiągnąć.

O tym, jak stworzyć własną teksturę do Photoshopa, również dowiesz się z ebooka Aleksandry Seget „Tworzenie tekstur i ich użycie w fotografii artystycznej”.