czy warto korzystać z płatnej wiedzy

Czy warto korzystać z płatnej wiedzy?

Czy warto korzystać z płatnej wiedzy, skoro w internecie tak wiele materiałów edukacyjnych jest za darmo? Na tak postawione pytanie można by odpowiedzieć innym pytaniem: a czy jeśli jesteś chory, to leczysz się u doktora Google, czy idziesz jednak do swojego lekarza rodzinnego? Ale ponieważ bardzo nieelegancko jest odpowiadać pytaniem na pytanie, poniżej znajdziesz odpowiedź, kiedy można polegać na darmowej wiedzy o fotografii z internetu, a kiedy warto sięgnąć po płatne materiały.

W bezpłatnej wiedzy nie ma nic złego. Sama tworzę bezpłatne treści o fotografii na swoim blogu LensGo Blog o dobrej fotografii. Staram się przy tym oczywiście maksymalnie użytecznie oraz szeroko pisać o danym temacie. Jednak wpis blogowy, podobnie jak podcast czy webinar mają swoje ograniczenia. Przede wszystkim jest nim długość. Nikt nie przeczyta czy też nie wysłucha albo nie obejrzy czegoś, na co musiałby poświęcić tydzień lub dwa. Z racji tego darmowe materiały o fotografii zwykle zawierają jedynie wstęp do tematu i nie wyczerpują go. Nie dlatego, że autor nie zna się na tym, o czym pisze albo mówi. Wręcz przeciwnie. Często naprawdę świetni specjaliści udostępniają swoją wiedzą całkiem za darmo. Jednak należy tę wiedzę traktować jako pewnego rodzaju drogowskaz, kierunek działania, wstęp do rozwiązania problemu. Prawdziwe bolączki zazwyczaj wymagają dogłębnej analizy konkretnego przypadku, często bardzo indywidualnego podejścia do sprawy, której nie są w stanie zapewnić uniwersalne bezpłatne rady.

Jeśli potrzebujesz głębszej, usystematyzowanej wiedzy, warto sięgnąć po płatne materiały: ebooki, kursy, indywidualne konsultacje. Zaoszczędzisz czas, którego wymaga przeglądanie internetu w poszukiwaniu wartościowych treści, otrzymasz dogłębną analizę problemu, który dotyczy konkretnej sytuacji. Często bowiem nawet nie znamy pytań, które należy zadać, by otrzymać właściwą odpowiedź. Dlatego warto zaufać specjalistom i uczyć się na ich błędach, zamiast na własnych. Wiedza specjalistyczna była, jest i zawsze będzie w cenie. Płatny ebook czy kurs online to uporządkowany proces, będący niczym sprawdzony i bezpieczny szlak, przez który możesz przejść krok po kroku, prowadzony za rękę przez doświadczonego przewodnika. Dzięki temu oszczędzasz nie tylko czas, ale wbrew pozorom również pieniądze.

Dlatego odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: tak, warto korzystać z płatnej wiedzy.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *